Wesoły Wędrownik w Żywcu – podsumowanie!

Festiwal twórczości Norberta Blachy wystartował w Żywcu

W tym roku w ramach Wesołego Wędrownika zaplanowano cztery wydarzenia. Żywiec był pierwszym przystankiem w tegorocznej wędrówce. Z muzyką Norberta Blachy spotkamy się jeszcze we wrześniu w Gliwicach, w październiku w Katowicach oraz w grudniu w Jastrzebiu-Zdroju. Dotkniemy w ten sposób trzech obszarów jego twórczości: Gospel, który mogliśmy usłyszeć w Żywcu, twórczości dedykowanej klasycznym zespołom wielogłosowym, oraz aranżacjom utworów kolędowych. 

Nowe oblicze szkoły Muzycznej w Żywcu

Wesoły Wędrownik zagościł w Żywcu między innymi dzięki współpracy z Panią Dorotą Zaziąbło, dyrektorką PSM w Żywcu. Było to wydarzenie pionierskie nie tylko z perspektywy samej Szkoły Muzycznej, ale przede wszystkiem w skali miasta. Zarówno uczniowie PSM, jak i mieszkańcy Żywca mogli doświadczyć spotkania z bogactwem muzyki Gospel

Warsztaty pod okiem Gabrieli Blachy

8 czerwca ropoczęliśmy spotkania warsztatowe na sali koncertowej PSM w Żywcu. Warsztaty prowadziła instruktorka wokalna gospel oraz incjatorka całego wydarzenia – Gabriela Blacha, córka Norberta. Zabrała w świat gospel 40-osobową  grupę Warsztatowiczów. Mieli oni możliwość pracy nad emisją głosu oraz harmonią w utworach wielogłosowych, a wszystko w oparciu o niesamowicie ciekawe i porywające aranżacje Norberta Blachy. Na pięknie brzmiącym fortepianie Fazioli akompaniowała Dorota Zaziąbło. Warsztaty w sobotę trwały od 10 do 18, a dzięki przerwom i przestrzeni „kawiarenkowej” zorganizowanej w holu Szkoły Muzycznej, uczestnicy mieli czas na poznanie się nawzajem i nawiązanie releacji, tak przecież ważnych w dużych zespołach wokalnych i chórach. Szczególnie, że już kolejnego dnia mieli wspólnie stanąć na scenie. Warto dodać, że najmłodszy uczesnik warsztatów miał 7 lat!

Zdjęcia: Jakub Cupiał

Finał na scenie PSM w Żywcu

Zanim o 18:30 zabrzmiał wstęp do utworu „Going home on a cloud”, cała niedziela upłynęła pod znakiem przygotowań. Chór Warsztatowy ćwiczył od godziny 10. Muzycy rozstawiali swoje instrumenty, a ekipa nagłośnieniowa przygotowywała scenę. Filmowa relacja z tych przygotować jak i całych dwóch dni jest dostępna na koncie Wesołego Wędrownika na Instagramie. Zespół wokalno-instrumentalny Wesołego Wędrownika jak i 40-osobowy chór warsztatowy mogli zagrać dla licznie zgromadzonej publiczności. Usłyszeliśmy między innymi aranżacje utworów Roll Jordan Roll, Wesoły Wędrownik, Swing Low, Jubalee, czy On that day.

Zdjęcia: SC Studio

Na scenie wystąpili:

Instrumentaliści: Dorota Zaziąbło (instrumenty klawiszowe), Iwona Blacha-Durczok (fortepian), Bartek Pieszka (wibrafon), Rado Pendziałek (gitary), Martyna Sołtysik (gitara basowa), Michał Dziewiński (perkusja), Paweł Siembieda (trąbka), Marcin Starzec (puzon), Paweł Kamiński (saksofon).

Wokaliści: Gabriela Blacha (wokal oraz prowadzenie chóru), Anna Pieszka, Magdalena Grzegorzek, Julia Kania, Magdalena Błaszczyk, Łukasz Łoboda, Łukasz Wicher.

Zawsze możemy na nich liczyć!

Wesoły Wędrownik zawsze powstawał przy wsparciu podmiotów zewnętrznych, których przedstawicielom nie są obce wartości, które to wydarzenie niesie za sobą. Fundametem tego Festiwalu są nie tylko Muzycy i Chór Warsztatowy, ale też nasi Partnerzy i Patroni. Wielu z nich jest z nami od wielu lat. W sekcji Strefa Partnera można przeczytać więcej o tym, co znaczy dla nas współpraca partnerska przy tych wydarzeniach. 

Organizatorzy: AZM – Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego. Śląskie. Pozytywna energia

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Katowice, Burmistrz Miasta Żywiec, Prezydent Miasta Gliwice

Partnerzy: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z oo.Dom100.euPKM Katowice, DimediaWózki Widłowe Artech JWM Hubczak Sp J.Miejskie Centrum Kultury, Babski WarsztatGRUPA Power TechPiekarnia Cukiernia Bronowscy, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Rowickiego w Żywcu, Żywiec Zdrój.

Główny Patron Medialny: Radio eM 107,6 fm

Patroni medialni: Żywiec info, Radio Anioł BeskidówGość Niedzielny.