To były pierwsze Warsztaty Kolędowe!
Warsztaty i Koncert w Jastrzębiu-Zdroju były już czwartym wydarzeniem w tym roku. Państwowa Szkoła Muzyczna i jej przepiękna, nowoczesna sala koncertowa stały się domem dla muzyki Norberta Blachy na ten jeden, grudniowy weekend. Chcemy, aby każde wydarzenie pokazywało kolejny skrawek twórczości Norberta – tak było i tym razem. Niektóre z aranżacji kolędowych były wykonane po raz pierwszy! Ale żmudny proces przepisywania nut z rękopisów kompozytora dał niesamowity efekt!
Gabi Blacha i Asia Smajdor w ciągu dwóch dni, wciągnęły ponad 70-osobowy zespół warsztatowych w magiczny świat kolęd Blachy. Warto wspomnieć, że na warsztaty zaprosiliśmy całe rodziny, przez co nabrały na prawdę domowej atmosfery. Pracowaliśmy również w niecodziennej formule, bo podzieleni na dwie grupy: dorosłych i dzieci – mogliśmy w ten sposób lepiej dopasować i przećwiczyć materiał.
Koncert graliśmy przy pełnej sali. Można nawet powiedzieć, że chór w porywach miał około 370 osób, ponieważ wyjątkowo często publiczność śpiewała z artystami. Repertuar prowadził nas przez porywające Przyblieżeli do Betlejem, oryginalną Cichą noc, sentymentalne Boże Narodzenie czy brawurowe Powiedz, że czekamy. Mogliśmy również usłyszeń dwa utwory córki Norberta, Gabrysi: aranżację Dzisiaj w Betlejem i w pełni autorski: Przemienienia czas.
Nie byłoby Wędrownika, gdyby nie jego fundament czyli Zespół Wokalno-Instrumentalny! To ich profesjonalizm daje niesamowite wrażenia muzyczne publiczności, a Warsztatowiczom unikalną okazję współtworzenia z wybitnymi, zawodowymi muzykami. Oto oni:
- Instrumentaliści: Dorota Zaziąbło (instrumenty klawiszowe), Iwona Blacha-Durczok (fortepian), Bartek Pieszka (wibrafon), Rado Pendziałek (gitary), Martyna Sołtysik (gitara basowa), Michał Dziewiński (perkusja), Paweł Siembieda (trąbka), Marcin Starzec (puzon), Denys Ostrovnoi (saksofon).
- Wokaliści: Gabriela Blacha (wokal oraz prowadzenie chóru), Anna Pieszka, Magdalena Grzegorzek, Julia Kania, Magdalena Błaszczyk, Łukasz Łoboda, Łukasz Wicher.
Zdjęcia: Onde Wedding
Bez nich, ani rusz!
Wesoły Wędrownik zawsze powstawał przy wsparciu podmiotów zewnętrznych, których przedstawicielom nie są obce wartości, które to wydarzenie niesie za sobą. Fundametem tego Festiwalu są nie tylko Muzycy i Chór Warsztatowy, ale też nasi Partnerzy i Patroni. Wielu z nich jest z nami od wielu lat. W sekcji Strefa Partnera można przeczytać więcej o tym, co znaczy dla nas współpraca partnerska przy tych wydarzeniach.
Organizatorzy: AZM – Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach
Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego. Śląskie. Pozytywna energia
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Prezydent Miasta Katowice, Burmistrz Miasta Żywiec, Prezydent Miasta Gliwice
Partnerzy: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z oo., Dom100.eu, PKM Katowice, Dimedia, Wózki Widłowe Artech JWM Hubczak Sp J., Miejskie Centrum Kultury, Babski Warsztat, GRUPA Power Tech, Piekarnia Cukiernia Bronowscy, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Rowickiego w Żywcu, Żywiec Zdrój.
Główny Patron Medialny: Radio eM 107,6 fm
Patroni medialni: Żywiec info, Radio Anioł Beskidów, Gość Niedzielny.